→ Prof. dr hab. Walenty Baluk
→ Mgr Karolina Podgórska
Prof. dr hab. Konrad Zieliński
STRONA GŁÓWNA » PRACOWNICY » Prof. dr hab. Konrad Zieliński

Prof. dr hab. Konrad Zieliński, pracownik Zakładu Badań Etnicznych Wydziału Politologii UMCS.

Zainteresowania naukowe:

• dzieje i kultura ludności żydowskiej w Polsce i w Rosji;
  • wybrane aspekty dziejów WKP[b] i polityki narodowościowej w ZSRR;
  • procesy migracyjne;
  • stosunki etniczne i wyznaniowe;

Kontakt:

konrad.zielinski1@gazeta.pl

Konsultacje:

wtorek: 8.00 – 9.45, 12.00 – 13.15 (Pl. Litewski 3, pok. 203)

Wykształcenie:

Absolwent Wydziału Humanistycznego UMCS 1995 (historia); dr nauk humanistycznych w zakresie historii 1999 (Wydział Humanistyczny UMCS); dr hab. nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce 2006 (Wydział Politologii UMCS).

Wybrane publikacje:

Autor ponad 100 drukowanych w kraju i zagranicą artykułów i różnego rodzaju publikacji, w tym książek:

1.  W cieniu synagogi. Obraz życia kulturalnego społeczności żydowskiej Lublina w latach okupacji austro-węgierskiej, Wydawnictwo UMCS: Lublin 1998, ss. 220.
  2.  Żydzi Lubelszczyzny 1914-1918, Wydawnictwo Lubelskiego Towarzystwa Naukowego: Lublin 1999, ss. 392.
  3.  Jeszywas Chachmej Lublin (Uczelnia Mędrców Lublina), Wydawnictwo UMCS: Lublin 2003 (współautor), ss. 230.
  4.  Ortodoksja – Emancypacja – Asymilacja. Studia z dziejów ludności żydowskiej na ziemiach polskich w okresie rozbiorów, Wydawnictwo UMCS: Lublin 2003 (współredaktor), ss. 224.
  5.  Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach Królestwa Polskiego w czasie pierwszej wojny światowej, Wydawnictwo UMCS: Lublin 2005, ss. 496.
  6.  Jerozolima Królestwa Polskiego. Opowieść o żydowskim Lublinie – The Jerusalem of the Kingdom of Poland. Story of the Jewish Lublin, Ad Rem: Lublin 2007 (album, współautor), ss. 128.
  7.  Wokół akulturacji i asymilacji Żydów na ziemiach polskich, Wydawnictwo UMCS: Lublin 2010 (redaktor), ss. 193.
  8.  Medinat Israel – państwo i tożsamość, Wydawnictwo UMCS: Lublin 2013 (współredaktor), w druku.
  9.  O Polską Republikę Rad. Działalność polskich komunistów w Rosji Radzieckiej 1918-1922, Wydawnictwo UMCS: Lublin 2013, w druku.

Staże naukowe:

Freie Universität, Berlin: Institüt für Judaistik (2000, DAAD); New York University: Center for European Studies (2001, FNP), YIVO Institute for Jewish Research, New York (2010, Fulbright).

Inne:

Członek Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich (Kraków), European Association for Jewish Studies (Oxford), World Union of Jewish Studies (Jerusalem), Komisji Historycznej PAN (Oddział w Lublinie). Redaktor naczelny rocznika „Almanach. Studia żydowskie” (wydawca: PWSZ w Zamościu). Uczestnik i kierownik zespołów badawczych w projektach realizowanych w kraju i zagranicą (Berlin, Manchester, Moskwa, Nowy Jork, Wiedeń, Wilno).

Mapa serwisu